2023-11-25 23:03:34

IZVANUČIONIČKA NASTAVA UČENIKA 8. c i 8. d razreda

Muzej Cetinske krajine, Muzej Sinjske alke, Viteško alkarsko društvo - hipodrom

Učenici 8.c i 8.d  razreda posjetili su grad Sinj sudjelujući u  izvanučioničkoj nastavi u okviru projekta Šimunovićevih 150, povodom obilježavanja 150. obljetnice rođenja D. Šimunovića, u pratnji razrednica T. Surina Granić i N. Lelas, ujedno i učiteljica engleskoga i hrvatskoga jezika, A. Goleš, učiteljice hrvatskoga jezika i asistentice Ž. Nikolić. Izvanučionička nastava održana je 14. studenoga 2023.

Cilj je projekta bio razvijati svijest učenika o očuvanju materijalne i nematerijalne kulturne baštine Republike Hrvatske te promicati i razvijati svijest o hrvatskome jeziku i književnosti kao važnom čimbeniku hrvatskoga identiteta. Učenici su se prethodno upoznali s književnim stvaralaštvom D. Šimunovića obrađujući djela za cjelovito čitanje,  u 7. razr. pripovijetku Duga i u 8. razr. pripovijetku Alkar

Sudjelujući u projektnim aktivnostima, različitim su metodama i oblicima rada uočavali i istraživali obilježja književnoga stvaralaštva D. Šimunovića analizirajući piščev tematski svijet: odnos muškaraca i žena, odnos roditelja i djece, odnos dječaka i djevojčica, patrijahalna sredina, narodne legende i predaje,  neraskidiva povezanost prirode i čovjeka… Potom su se kreativno izražavali, pisali su ispovijesti književnoga lika U cipelama književnoga lika literarnom ocu, komentare, pripremali TV emisiju U svom filmu… te svoje uratke prezentirali na satima obradbe djela za cjelovito čitanje. Stečena su znanja dopunili posjetom Muzeju Cetinske krajine, Muzeju Sinjske alke i Viteškom alkarskom društvu – hipodromu.

U Sinju su prvo posjetili Muzej Cetinske krajine u kojem su nakon obilaska i razgledavanja stalnog postava muzeja sudjelovali u radionicama. Usvajali su prve korake nijemog kola koje je uvršteno na UNESCO-ov popis svjetske nematerijalne kulturne baštine i prve tonove tradicionalnog napjeva ojkavica (rera). Potom su pokazali što su naučili, nijemo kolo uz pratnju tradicionalnog napjeva zajedno su izveli na tvrđavi Kamičak.

Iako poprilično upoznati sa značenjem alke za Cetinski kraj u Muzeju Sinjske alke proširili su svoje spoznaje. Pogledali su film o povijesti alke, razgledavali su i divili se alkarskoj odori, replici alkarske povorke s alkarskim vojvodom na čelu. Osobito je zanimljivo bilo vidjeti prijevod Šimunovićeva Alkara na kineski jezik.

Nakon obilaska muzeja slijedio je posjet  štalama Viteškog alkarskog društva  na hipodromu kroz koje nas je proveo višestruki pobjednik alke Frane Ivković. Pričajući s posebnom toplinom o konjima, alkar Frane nam je prenio puno znanja. Saznali smo koliko traje životni vijek jednoga konja, koliko je potrebno da konj bude spreman za alkarsku utrku, što jedu konji, koje karakterne osobine pokazuju i sl.

Izvanučionička nastava u viteški grad Sinj izvrsno je upotpunila projektne aktivnosti te nam je dala ideje za nove aktivnosti i kreativne uratke.

 

 Pripremila Neda Lelas, prof.


Osnovna škola "Split 3" Split