DIGITALNA IZLOŽBA URADAKA UČENIKA 8. C I 8. D RAZREDA- „SLIKE RATNOG DJETINJSTVA“
Autor: Mila Ozretić, 22. 8. 2018.

Ove su školske godine, u okviru proučavanja tema Domovinski rat i Drugi svjetski  rat, učenici 8.c i 8.d sudjelovali u mini projektu, kojem je bio cilj proširiti znanja o navedenim temama, vježbati rad na povijesnim izvorima te razvijati kritičko i povijesno mišljenje. Kako je jedna od zadaća učenja nastavnog predmeta Povijest upoznavanje, raščlanjivanje i vrjednovanje različitih vrsta povijesnih izvora, kroz ovaj smo se projekt bavili analizom usmene povijesti te vježbali postupak vrjednovanja usmenih izvora.

Rat ima brojna lica i puno aspekata, a ovaj put smo naglasak odlučili staviti na one najranjivije- djecu. Cilj je bio sagledati odrastanje u ratnim okolnostima iz dječje perspektive i usporediti odrastanje u ratnim okolnostima s odrastanjem u našim mirnodopskim okolnostima. Prvi je korak u našem projektu bio pronaći sugovornike koji su djetinjstvo proveli u ratnim okolnostima. Potom je trebalo formulirati istraživačka pitanja, čija je analiza omogućila usporedbu ratnog djetinjstva i odrastanja u uvjetima mira. Učenici su  priredili zanimljive intervjue s djecom  različitih iskustava iz svih krajeva Hrvatske. U drugom koraku trebalo je pronaći određeni  predmet ili fotografiju, koje su njihovi sugovornici sačuvali iz tog vremena, ili jednostavno iz intervjua odrediti glavni motiv, koji ima ulogu  podsjetnika na  ratno odrastanje.  Prikupljeni materijali  poslužili su za stvaranje male izložbe najboljih uradaka na temu ratnog djetinjstva u digitalnom alatu lino.it.

Konačan cilj bio je senzibilizirati učenike za stradanja ljudi u ratnim okolnostima, razviti i socijalne i građanske kompetencije i osposobiti ih za djelovanje na načelima pravednosti i mira. U okviru projekta učenici 8. d razreda su zajedno s razrednicom na satu razrednog odjela sudjelovali i u humanitarnoj akciji UNICEF-a za pomoć djeci izbjeglicama donirajući preostali novac od posjete kazalištu.

Našu malu digitalnu izložbu „Slike ratnog djetinjstva“ možete pogledati na sljedećem linku.

Marija Krstinić

slike_ratnog_djetinjstva.pdf (216.10 KB)