jelovnik 26022024 29032024.pdf

EKO-KUTAK 6.B I 8.A RAZREDA – SVIJET BAJKI IVANE BRLIĆ-MAŽURANIĆ
Autor: Mila Ozretić, 23. 11. 2016.

Eko-kutak namijenjen je promicanju ekološke svijesti, života u suglasju s prirodom i očuvanju prirode. Neizostavan motiv za eko-kutak u učionici hrvatskoga jezika zasigurno je čudesan svijet bajki Ivane  Brlić-Mažuranić.

Ivanine „Priče iz davnine“, knjiga je  kojoj se vraćamo cijeli život, na neki čaroban način pratila je sazrijevanje i odrastanje mnogih generacija. Uz njene smo priče rasli, strahovali s malom i hrabrom Kosjenkom, tugovali za iskrenim Potjehom, radovali se propasti snahe-guje iz začarane šume, prizivali u pomoć Malika Tintilinića. Nema generacije čije djetinjstvo nije obojano čarolijama njezinih bajki. Vijest i Ljutiša, Marun i Potjeh, Palunko, Stribor i Bjesomar  Svarožić i Malik Tintilinić likovi su koji već desetljećima žive u dječjim mislima. Stoga su  učenici 6.b i 8.a raz. u suradnji s razrednicama, učiteljicama hrvatskoga jezika, izradili eko-kutak posvećen  čarobnom svijetu bajki Ivane Brlić-Mažuranić ugostivši tako autoricu u svojoj učionici. Učenici 8.a razreda  utjelovili su Ivanin  lik koristeći materijale poput starih udžbenika, žice, ljepila, gipsa dok su učenici 6.b raz. izradili malu kazališnu scenu na kojoj su  svoju ulogu zaigrali Hlapić, Gita i Bundaš. Za izradu scene poslužile su im kartonske kutije u kojima se prenose peciva, stari papir, glinamol, kolaž papir, krep-papir…List po list gotov je naš eko-kutak, posvećen velikoj hrvatskoj književnici  i njezinom djelu.

Učionicu hrvatskoga jezika krasi Ivanin lik i mala kazališna scena s Hlapićem Gitom i Bundašem kao trajna prisutnost Ivaninog čarobnog svijeta u svijetu djetinjstva i odrastanja učenika. Sretni i ispunjeni radom što smo svojim eko-kutkom obilježili jednu  lijepu stogodišnjicu (1916.-2016.) od davne 1916. kada su na kućnom ognjištu Brlićevih u Slavonskom Brodu zaiskrile Ivanine priče. Poletjele su slavonskobrodskim ulicama i od tada sele iz doma u dom, iz učionice u učionicu, u dječja srca i maštu. Pune vjernosti, hrabrosti i dobrote, čuvaju vjeru u istinske ljudske vrijednosti.

učenici 6.b i 8.a razreda s razrednicama