jelovnik 26022024 29032024.pdf

PriČAgin - Dječji program Pričigina
Autor: Mila Ozretić, 28. 3. 2017.

Bila  je  divna  sunčana  subota, 25.3. Mnoštvo ljudi, velikih i malih okupilo se u Gradskoj  knjižnici Marka Marulića. Bio  je  završni  dan Pričigina, Festivala pričanja priča pod nazivom PriČAgin. To je dječji program pričanja na zavičajnom govoru. Pozvano je deset učenika osnovnih škola, izabranih među pedesetak prijavljenih na Dječjem Pričiginovom natječaju. Učenica 4.b, Klara Milišić pod mentorstvom svoje učiteljice Ljubinke Jelaska napisala je priču o istinitom događaju, koji se zbio u našem razredu.

Bilo je to na satu hrvatskog jezika, učiteljica je najavila pjesmu Dragutina Tadijanovića i tada je nastao urnebes jer je u razred, uletio nepozvani gost, bumbar!  Možete zamisliti kako je to izgledalo! Naravno, nakon vriske, cike i  strke koju je bumbar izazvao, učiteljica je odustala od najavljene pjesme, jer nakon ovog razrednog cirkusa, Tadijanovićeve stihove, djeca ne bi doživjela onako kako oni to zaslužuju. E, ali zato su dobili naslov priče "Neočekivana posjeta u razredu" i nastalo je mnoštvo zanimljivih pisanih radova. Među dojmljivijima je bio Klarin uradak, te smo ga preoblikovali na čakavicu i tako je nastala priča "Neočekivana vižita u razredu". Klara je priču na PriČAginu usmeno ispričala na zavičajnom govoru, a morate priznati da to nije lako pred mnogobrojnom publikom. Zato, Klari prst gore!

učiteljica Ljubinka Jelaska

Neočekivana vižita u razredu

Bila je ura hrvaskega jezika. Meštrovica je najavila pismu Dragutina Tadijanovića. Jušto pril samu pismu nikomu se jezik odveza, za reć pravo imalo ga se ča i čut, pa iz svega glasa zaviče: "Bumbaaar". Svi su školanti pogledali put gori.  U naš je razred, ko zna okle, doleti bumbar. Sara i Vjekoslava su stale ajmekat ka da su ugledale guju iliti udava. To je intunalo veli konfužijun. Nika su se dica raštrkala na sve strane drečuć na vas glas, a niki su perfin samo sedili ka inkantani i hihirili se ...

Klara Milišić